אחרי אירופה - גם ישראל יוצאת בתוכנית לצמצום זיהום מרכבי דיזל

פרשת הדיזלגייט של קונצרן פולקסווגן הייתה קו פרשת המים ביחסן של מדינות אירופה וארה"ב למנועי הדיזל. עכשיו גם ישראל יוצאת למאבק בחלקיקים המזהמים

פורסם: 13/03/2018

 

מאת: רן סגל


המשרד לאיכות הסביבה מפרסם נתונים מדאיגים אודות זיהום האוויר מכלי רכב בישראל. ארגון הבריאות העולמי (WHO) מגדיר את הפליטה ממנועי דיזל כגורם מסרטן ודאי לבני אדם ובישראל מדובר בכ-1,100 מקרי מוות מוקדם בשנה כתוצאה מזיהום אוויר מכלי רכב. עוד עולה כי מחישוב נתוני הנסועה השנתית לשנת 2017, תרומתם של רכבי דיזל לזיהום האוויר עומדת על 80%, למרות שהם מהווים רק 20% מהנסועה הכללית. בנוסף, כלי רכב ישנים וכבדים יותר – תורמים משמעותית יותר לזיהום, למרות חלקם הקטן בנסועה השנתית. עקב כך החליט המשרד להגנת הסביבה להפעיל תוכנית ייעודית לצמצום זיהום האוויר מכלי רכב כבדים וישנים המונעים בסולר.

במסגרת התוכנית, מקדם המשרד להגנת הסביבה תקנות אשר יחייבו התקנת מסנן חלקיקים לצמצום זיהום האוויר בכלי רכב כבדים ישנים. קביעת התקנות בשלב זה מותנת באישור וועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת. לצד זאת ובמקביל לקידום התקנות, יתמוך המשרד בהתקנת מסנן חלקיקים ובמענקי גריטה מוקדמת לכלי רכב מסוג זה.

כלי רכב כבדים ישנים מוגדרים ככלי רכב המונעים בדיזל אשר נרשמו בישראל עד שנת 2005 ומשמשים להסעת 8 נוסעים ויותר, או רכב מסחרי מסוג משא או עבודה במשקל כולל של 12 טון ומעלה. רכבים מסוג זה נמצאו כמזהמים ביותר מבין כלל כלי הרכב. בהמשך הדרך ובהתאם לתקנות, יסומנו כלי רכב אלו במדבקה, וערים שיחליטו למנוע כניסת רכבי דיזל מזהמים לשטחן, יוכלו לעשות זאת בקלות.


דיזל
 

מבצעי סוף השנה


בנוסף יוצע פתרון של התקנת מסנן חלקיקים (DPF). המסננים המאושרים לייבוא והתקנה בישראל הם מסננים אשר יעילותם הוכחה בהפחתה של יותר מ-98% ממספר החלקיקים. המשרד להגנת הסביבה יתמוך ב-100% ממחיר המסנן והתקנתו בכלי רכב כבדים ישנים שנמצאים בבעלות פרטית או בבעלות חברה/עוסק שבבעלותם עד 3 כלי רכב ומחזור המכירות שלהם לשנת 2016 לא עלה על 1 מיליון שקל. בנוסף, המשרד יתמוך בכ-50% ממחיר המסנן והתקנתו לחברות אשר מחזור המכירות שלהם למע"מ לשנת 2016 אינו עולה על 10 מיליון שקל.

וכדי להשלים את התמונה, המשרד להגנת הסביבה, בשיתוף עם משרד התחבורה, יוצא בתוכנית גריטה המיועדת לרכבי דיזל כבדים ישנים. גובה המענק תלוי בסוג הרכב המצויין ברישיון ובשנת רישום הרכב והוא ינוע בין 8,000 ל-22,000 שקל. 

יישום התקנות החדשות, כך על-פי המשרד להגנת הסביבה, יוכל להפחית כ-30% מזיהום האוויר מכלי רכב בישראל.

בשבועות הקרובים יפרסם המשרד להגנת הסביבה הודעה על תחילת תוכנית התמיכה בהתקנת המסננים ובמענקי הגריטה. התוכנית היא חלק ממהפכת "הרכב הנקי" של המשרד שכוללת בין היתר תמיכה ברשויות מקומיות אשר יגבילו כניסת כלי רכב מזהמים לשטחן במסגרת "איזורי אוויר נקי", תמיכה בחברות תחבורה ציבורית ברכש אוטובוסים חשמליים, רכישת מוניות היברידיות, תמיכה במערכי רכב חשמלי שיתופי ופרסום הוראות לצמצום זיהום האוויר הנפלט מציי רכב כבד.
 

יעוץ והצעות לקניית רכב
למאמר זה התפרסמו 0 תגובות.
הוספת תגובה >>
תגובות לכתבה
קבל ייעוץ
קבל ייעוץ
קבל ייעוץ
קבל ייעוץ
קבל ייעוץ קבל ייעוץ
ייעוץ מקצועי והצעות לרכב זה