11 שאלות נפוצות בקניית רכב משומש

איך יודעים מי היה הבעלים הקודם של הרכב, מה צריך לבחון בהיסטוריית הטיפולים ומי משלם על העברת הבעלות? גיא ברבון, מנכ"ל כלמוביל טרייד אין, עונה על השאלות החשובות

פורסם: 07/02/2019

 

מאת: מערכת iCar בשיתוף כלמוביל טרייד אין


אל מוקד היעוץ של iCar מגיעות מדי יום שאלות רבות של רוכשי רכב. מלבד השאלות השגרתיות על ההבדלים בין דגמים שונים, היבטים של צריכת דלק, נוחות, שמירת ערך ואמינות, זיהינו שישנן מספר שאלות כלליות שחוזרות על עצמן לא מעט בתהליך רכישה של רכב משומש.

כדי לענות על השאלות האלו פנינו לגיא ברבון, מנכ"ל חברת כלמוביל טרייד אין, המחזיקה מלאי רכבים גדול מלקוחות פרטיים שביצעו טרייד אין כחלק מעסקת רכישה של רכב אחר, חדש או משומש.

"פעמים רבות מגיע אלינו לקוח לרכישת רכב משומש, הנציגים שלנו ימצאו לו בדרך כלל את המכונית שמתאימה לצרכים שלו, אבל שאלות רבות מגיעות מכיוונים אחרים. אנחנו מזהים את ההתלבטויות והשאלות בעיקר מהמקום של הביטחון במידע שהרוכש מקבל אודות הרכב. הלקוחות רוצים לוודא שהרכב תקין, שלא עבר תאונות קשות, שטופל היטב, שהבלאי שלו סביר וכדומה. נתונים שבאופן טבעי מעוררים חשש ברכישת רכב משומש. הלקוח מחפש שקט ובטחון ברכישה, גם בהיבט של הרכב עצמו וגם בגורם שמוכר את הרכב".

כלמוביל טרייד אין


איך יודעים מי הבעלים הקודם של הרכב?

"שם הבעלים של הרכב מופיע ברשיון הרכב", מסביר גיא. "אם אתם קונים מאדם פרטי, בקשו להשוות את תעודת הזהות שלו לשם שמופיע ברשיון. אם אתם קונים בחברה מסודרת, במידה והרכב נרשם בעברו בחברת ליסינג, תתווסף ההערה "השכרה / החכר". גם מספר הידיים מופיע ברישיון: אם כתוב בסעיף בעלים קודמים 00, אז המשמעות היא שהרכב יד ראשונה. 01 משמעו יד שניה וכך הלאה". 

"הרבה פעמים במכונית שנמצאת במגרש טרייד אין יופיע ברישיון הרכב שם חברת הטרייד אין - זהו רישום זמני הנקרא "תו סוחר" שאינו מוסיף יד לבעלות הרשומה של הרכב.

איך אדע אם ישנו שעבוד על הרכב?

"במידה וקיים שעבוד על הרכב, תופיע הערה בחלקו התחתון של רשיון הרכב. עם זאת, יש מקרים שבהם שעבוד או משכון נרשמו על הרכב לאחר הדפסת הרשיון. ניתן לבדוק זאת בעלות של 11 שקלים באתר רשם המשכונות של משרד המשפטים ולקבל תשובה מיידית. כשקונים בחברה גדולה ומסודרת החשש מדברים כאלו פוחת משמעותית, מכיוון שעל פי חוק קיימת חובת דיווח בעת מכירת הרכב".

 

האם יש דברים שאפשר לבדוק לבד ברכב, גם בלי ידע מקצועי?

"כן, ומומלץ מאוד לעשות זאת. חשוב לשים לב למצב החיצוני של הרכב - שפשופים ומעיכות, מרווחים לא אחידים שעלולים להעיד על חלקים שהוחלפו. בדקו את מצב הצמיגים ותוודאו שאין בהם סדקים או שחיקה יוצאת דופן. בדקו שהמגבים שלמים ותקינים והפנסים שלמים ולא עכורים. בדקו גם שכל הדלתות נסגרות כמו שצריך ואל תשכחו לבדוק גם את תא המטען. בפנים הרכב בדקו את מצב הריפודים, ניקיון, שברים וגם את הריח. הניעו את הרכב ושימו לב האם ההנעה התבצעה בקלות, הפעילו את המזגן בקירור וגם בחימום ובדקו שכל החלונות עובדים, כל הכפתורים פועלים באופן תקין וידית ההילוכים נעה בצורה תקינה. צריך לזכור שזו בדיקה ראשונית בלבד, שלא באה במקום בדיקה מקצועית במכון בדיקה מסודר".

כלמוביל טרייד אין
גיא ברבון, מנכ"ל כלמוביל טרייד אין / צילום: גל חרמוני

מה משמעות היסטוריית הטיפולים של הרכב?

"אם הלכתם לחברה מסודרת, ניתן לבקש מנציג המכירות את ההיסטוריה הקיימת של הרכב שנמסרה עם הרכב - ותקבלו הכל. במידה וחסר מידע כדאי לבקש מהמוכר לפנות אל המוסך המטפל לבקשת היסטוריית הטיפולים העדכנית. עברו על המידע שקיבלתם, ודאו שהרכב טופל באופן שוטף על פי הוראות היצרן וחפשו דברים חריגים כגון החלפת חלקי פח או תיקונים מכאניים מורכבים שעלולים להעיד על בעיות משמעותיות כתוצאה משימוש אגרסיבי או חריג ברכב בעבר".

בנוסף להיסטוריית הטיפולים, צריך גם לוודא שהרכב לא עבר תאונה או פגיעה משמעותית אחרת. דרשו מהמוכר התחייבות על כך טרם לקיחת הרכב לבדיקה. אם רכב ממקום מוסדר, ודאו שנותנים לכם טופס גילוי נאות מפורט".


אחרי שבדקתי את הרכב בעצמי וקיבלתי היסטוריית טיפולים, האם יש צורך בבדיקה במכון חיצוני?

"בוודאות. תמיד מומלץ לקחת את הרכב המיועד לבדיקה במכון מורשה, שתציג את מצבו המכאני של הרכב ותחשוף תקלות. כמו כן, חשוב לציין כי מכון הבדיקה נותן אחריות על תוצאות הבדיקה. זה נותן ראש שקט וגם יכול לעזור במו"מ מול המוכר. בכלמוביל טרייד אין למשל, ליקויים מעבר לבלאי טבעי יתוקנו ויוחלפו".

כלמוביל טרייד אין


מה ההבדל בין קניית רכב מליסינג לבין קניה מחברת טרייד אין?

"חברות הטרייד אין מחזיקות בדרך כלל מבחר גדול יותר של רכבים, מרביתם מבעלות פרטית. בחברות הליסינג, לעומת זאת, המבחר יהיה מתוך מלאי רכבי הדגמים שסיימו את תקופת עסקאת הליסינג או ההשכרה בחברה מסויימת. זה אומר שלעיתים בחברות הליסינג המבחר מצומצם יותר ורמות הגימור נמוכות יותר - מכיוון שלקוחות פרטיים מבצעים רכישות באופן יותר מגוון, ואלו המכוניות שמגיעות לטרייד אין. לפעמים זה יוצא קצת יותר יקר, אבל המכוניות לרוב טובות ושמורות יותר". 

האם ניתן לקבל אחריות על הרכב?

"לעומת קניה מאדם פרטי שלא יכול להעניק אחריות, כשקונים מחברה מסודרת מקבלים אחריות על הרכב. זו לא אחריות מלאה כמו אחריות היצרן המקורית שמקבלים על רכב חדש, אבל זה מעניק שקט כשקונים רכב משומש. לרוב האחריות כוללת את החלקים החשובים ברכב - המנוע, תיבת ההילוכים, מערכת ההיגוי. בזמן הרכישה תקבלו נספח אחריות מסודר שמפרט את כל תנאי האחריות. שווה לקרוא אותו. ככל שהחברה מסודרת ומקצועית יותר ומחזיקה רכבים שמורים יותר, כך יהייה לה קל יותר להתחייב במהלך תקופת האחריות".

כלמוביל טרייד אין

האם משתלם לבצע טרייד אין על הרכב הישן?

"הטרייד אין חוסך את הצורך לבצע את תהליך המכירה של הרכב באופן פרטי. מי שניסה יודע שהיום לא פשוט למכור מכונית בשוק. זה גם מאפשר ללקוח להישאר עם הרכב שלו עד קבלת הרכב החדש. בחישוב הכולל בדרך כלל יש עלות מסוימת לעסקה של טרייד אין, אבל זה חוסך הרבה זמן, מו"מ מתיש וכאב ראש".

אני מחפש רכב בן 5 שנים ומעלה. יש לי מה לחפש אצל החברות או שאמצא רק אצל אנשים פרטיים?

"לרוב בחברות הטרייד אין יהיה מלאי גדול של רכבים חדשים יחסית, אבל לא נדיר למצוא גם רכבים בני 5-6 שנים שהגיעו מבעלות ראשונה. בניגוד לליסינג, שם כמעט כל המלאי בן 3 שנים לכל היותר, בחברות הטרייד אין המגוון גדול יותר".

מי אחראי על תשלום העברת הבעלות?

"על פי החוק, האחריות לביצוע העברת הבעלות חלה על המוכר, כאשר נהוג שתשלום האגרה ישולם בדרך כלל על הקונה. זה מה שמקובל היום".

כלמוביל טרייד אין


האם ניתן לבטל את העסקה?

"על פי תקנות הגנת הצרכן, ביטול עסקה תוך 14 ימים אפשרי רק ברכב חדש, וגם זה רק בתנאי שהרכב לא נרשם על שם הלקוח במשרד הרישוי. בכלמוביל טרייד אין ניתן לבטל את העסקה גם ברכב משומש ללא דמי ביטול ממש כמו ברכב חדש, עד שהרכב לא נרשם על שם הלקוח. בכל מקרה, אצלנו לפחות, הנסיון מלמד שכמעט ואין לקוחות המבקשים לבטל עסקאות כאלו. אין ספק שהדבר קשור ברמת שביעות הרצון של הרוכש מטיב המוצר (הרכב הנרכש) ומרמת השירות והשקיפות שהוא זוכה להם במהלך תהליך הרכישה ואחריו".

יעוץ והצעות לקניית רכב

כתבות נוספות
 

למאמר זה התפרסמו 12 תגובות.
הוספת תגובה >>
תגובות לכתבה

1. אתם ממוסחרים  יש לכם משהו עם כולמוביל

,07.02.2019

2. תכלס שאלות בסיסיות, אבל טוב שאנשים יכירו (לת)  

רועי,07.02.2019

3. את הפורסטר שלי לא לקחתי לבדיקה במכון  אחר כך כשרציתי למכור גיליתי שיש לו שאסי והלכו לי ה...

אשר,07.02.2019

4. כולמוביל טרייד אין  לא להתקרב..נוכלים!

מיקי,07.02.2019

5. לפחות תכתבו: מדור פרסומי  מה קרה? באתם שוב לנסות לעשות עלינו Switch ? בפעם ...

כבש אנילו,07.02.2019

6. מומן ע"י נוכלים (לת)  

כלומר סוחרי רכב,08.02.2019

7. איך יודעים שסוכן טרייד אין משקר? (לת)  

השפתיים שלו זזות,08.02.2019

8. המכונים זה גם מסחרה  יש הרבה בדיקות שניתן לבצע ללא מכון, חלקן מוזכרות ל...

כככ,11.02.2019

9. שנת יצור אמיתית  האות העשירית (משמאל) במספר השילדה מסמנת את שנת יצו...

לעומת שנת עליה על הכביש,14.02.2019

10. קניתי רכב בכלמוביל והם היו 10.  אמינים ושירותיים. קיבלנו תמורה מלאה למחיר.

דוד,19.02.2019

11. קניתי רכב בכלמוביל והם היו 10.  אמינים ושירותיים. קיבלנו תמורה מלאה למחיר.

דוד,19.02.2019

12. עלוב, פרסום בגרוש לסוחרים  ראינו כבר תחקירים על חברות טרייד אין שמזייפות רישו...

א,18.09.2019

קבל ייעוץ
קבל ייעוץ
קבל ייעוץ
קבל ייעוץ
קבל ייעוץ קבל ייעוץ
ייעוץ מקצועי והצעות לרכב זה