מסלול טיול לרכבי פנאי: לירושלים דרך יער הקדושים

לא רחוק מהכבישים העמוסים שעולים לירושלים, מסתתרת דרך נופית, שקטה ומהנה. יצאנו לטיול עם סיטרואן C5 איירקרוס

מסלול טיול לרכבי פנאי: לירושלים דרך יער הקדושים

פורסם: 20/07/2021

 

מאת: מערכת iCar בשיתוף לובינסקי 

מתי בפעם האחרונה עליתם לירושלים? אם יצא לכם להגיע לעיר הבירה בהזדמנות זאת או אחרת בשנים האחרונות, סביר שעשיתם את זה דרך כביש מס' 1 או בכביש 443. אם אתם מכירים את הכבישים קצת יותר או אם אתם מחפשים דרכים מפותלות, אולי גם עליתם לירושלים מכיוון בית שמש במעלה מערת הנטיפים בואכה בר-גיורא, או דרך רמת רזיאל וצובה. 
 

אבל יש דרכים נוספות ויפות לעלות לירושלים. דרך בורמה היא אחת מהן, אבל יש עוד אחת, פחות מוכרת אך לא פחות יפה וחשובה - דרך יער הקדושים.

טיול יער הקדושים
 

אי שם באמצע שנות ה-40 של המאה הקודמת, כשמימדי השואה החלו להתברר, החליטו ביישוב היהודי לגייס כסף ולנטוע יער לזכרם של הנספים בשואה. בתחילת שנות ה-50 החלה נטיעת העצים ביער כשמספר העצים שניטעו עמד על 6 מיליון עצים, לזכר 6 מיליון הנספים. היער ניטע לאורך נחל כיסלון, מאזור אשתאול ועד למושב שואבה. את היער חוצה שביל, חלקו סלול באספלט ורובו עוטה כורכר מהודק. השילוב של נוף מטריף ודרך נוחה שעולה לירושלים עשתה לנו חשק להגיע לעיר בשעה הכי עמוסה בשבוע - יום חמישי אחר הצהרים. 

טיול יער הקדושים
 

השותף שלנו לטיול הפעם הוא סיטרואן C5 איירקרוס, שהתייצב הפעם בגרסת הדיזל. מדובר ברכב פנאי קומפקטי שחולק פלטפורמה עם פיג'ו 3008, ומציע מרווח פנימי מצוין וגם נוחות נסיעה גבוהה. ה-C5 איירקרוס מצויד בכל הפריטים שאנחנו מצפים למצוא ברכב פנאי מודרני: מבחינת האבזור יש לו מסך מולטימדיה בגודל 8 אינץ' עם קישוריות למכשירי אנדרואיד ואפל, בקרת אקלים עם יציאות במושב האחורי, בלם יד חשמלי, חיישני חניה היקפיים ומצלמות עם תצוגת "מבט על"; בגרסת ה"שיין פק" הבכירה יש גם גג שמש פנוראמי, ריפוד משולב עור, חימום למושבים הקדמיים וכוונון חשמלי למושב הנהג, תאורת לד מלאה, כניסה והנעה ללא מפתח, דלת תא מטען חשמלית ואפילו מערכת לחניה אוטומטית.

טיול יער הקדושים
 

גם מבחינת הבטיחות, המפרט מרשים: בשתי הגרסאות יש בלימת חירום אוטונומית עם זיהוי הולכי רגל ורוכבי די גלגלי, תיקון סטיה מנתיב, ניטור שטחים מתים במראות הצד, התרעת עייפות וזיהוי תמרורים; הגרסה הבכירה מוסיפה גם בקרת שיוט אדפטיבית ואורות גבוהים אוטומטיים.
 

icar ב instgram


ובחזרה למסלול. כדי להגיע לנקדות ההתחלה, שימו ב-Waze את יער הקדושים או יקב פלם. הנסיעה היא לכיוון כביש 38 הכביש המחבר את בית שמש לכביש מס' 1. בשעות הפקוקות מומלץ לבאים מהמרכז להגיע דווקא מכביש 44 המחבר את צומת נחשון עם צומת שמשון. 


טיול יער הקדושים
 

במחלף שמשון תמשיכו לכיוון ירושלים או צובה. בכיכר הראשונה פנו שמאלה, בכיכר השניה פנו ימינה וכ-400 מ' בהמשך פנו שמאלה בהתאם לשילוט (שימו לב - יש באזור מצלמת מהירות!). המשיכו עם כביש הגישה פנימה תוך שאתם עוקבים אחר הסימונים האדומים. מהר מאוד תראו שילוט לנחל כיסלון עם סימון שבילים אדום - הקפידו להיצמד. כשהשביל מתפצל ימינה תגיעו לחניון לילה נחל כיסלון. המקום מוצל, יש בו שולחנות והוא מהווה מקום נפלא לפיקניקים עם הילדים. 

טיול יער הקדושים
 

למשפחות עם ילדים אין הרבה רכבי פנאי מתאימים יותר מה-C5 איירקרוס. המושב האחורי שלו בנוי מ-3 מושבים נפרדים ומרווחים, שכל אחד מהם מתכוונן בנפרד על מסילה - כך שאין בעיה לאכלס בו אפילו 3 כסאות בטיחות גדולים. תא מטען ענק בנפח של 720 ליטרים יאפשר לקחת אתכם את כל הציוד שדרוש לטיול משפחתי, מבלי להתעכב זמן רב על סידור החפצים בתא המטען.

טיול יער הקדושים
 

השביל ממשיך במעבה היער. אחרי קילומטר תראו לפניכם שער אבן גדול - זאת הכניסה ליער הקדושים. מכאן כל המיצגים, הפריטים ולוחות המתכת קשורים ישירות לשואה, לקהילות השונות ולדמויות רלוונטיות ומוכרות. קצת אחרי השער תראו מיצג לזכר אנה פרנק ומיד אחר כך תגיעו למערת בני ברית. מערת בני ברית היא אחת הנקודות המרכזיות ביער הקדושים. המערה עצמה חסומה אך היא מהווה נקודת עצירה טובה. 

טיול יער הקדושים
 

קצת אחרי המערה תראו שהכביש הסלול משנה סימון לכחול. פה מתחילות הסרפנטינות – סדרה של סיבובים חדים שמטפסים במהירות לגובה. בסוף המקטע כבר תהיו גבוהים ותזכו לתצפית משגעת על נחל כיסלון. כאן החלק הסלול מסתיים ומתחילה דרך עפר כבושה היטב. בשבתות וחגים הדרך עמוסה ברוכבי אופניים, טרקטורונים ושאר מריעין בישין – שימו לב ונהגו בזהירות. 

טיול יער הקדושים
 

המשך דרך העפר מוביל אתכם לאורך אפיק הנחל. הנוף מקסים (אך שקע הטעינה מאחור ברכב עלול לגרום לילדים לשקוע בסמארטפון ולפספס את הנוף), הדרך טובה, אך אם הרכב שלכם לא מתנשא לגובה כמו רכב הפנאי איתו אנחנו הגענו למסלול – שווה לכם לנהוג במשנה זהירות. מערכת המתלים המתוחכמת של ה-C5 איירקרוס, שמבוססת על בולמי זעזועים פרוגרסיביים, מצליחה לשכך את פני הדרך בצורה יוצאת מן הכלל ושומרת על נוחות גבוהה מאוד גם כאשר הדרך הופכת משובשת למדי.

טיול יער הקדושים
 

בערך 3 ק"מ אחרי סוף הסרפנטינות תגיעו למפגש כביש ושבילים. זהו כביש 395 שנוסע דרך אשתאול וצובה לכיוון עין כרם. המיקום שלכם כרגע הוא כ-2 ק"מ מערבית לרמת רזיאל. אם תרצו להמשיך לאנדרטת האש ליד כיסלון, שימו לב! בכביש סיבוב חד וקו הפרדה לבן. כדי לעשות פרסה תאלצו לחזור מערבה כ-5 ק"מ.

טיול יער הקדושים
 

אנחנו החלטנו להמשיך לירושלים ביער. מכאן השביל נותר סלול אך הוא לא מאוד חלק או מפולס. הדרך מתפתלת – בגדה השניה של הוואדי תוכלו לראות את הישוב שורש ואת בית המלון שבראש ההר. הנוף לתוך הוואדי משגע ואין דרך פסטורלית ושקטה יותר לעלות לירושלים. המשיכו כ-2.5 ק"מ ואז תגיעו לפיצול שבילים – כחול וירוק. אתם צריכים להמשיך אך שימו לב! מכאן השביל יותר משובש והשיפוע בעליה הופך משמעותי.

טיול יער הקדושים
 

רוב רכבי הפנאי יעברו פה, אבל ידרשו משנה זהירות. ה-5  איירקרוס דיזל נהנה מכמה יתרונות במתווה הזה. המומנט הגבוה שמייצר מנוע הדיזל בסל"ד נמוך מאפשר לנו לשמור על קצב קבוע ואיטי בעליה, מה שמונע סחרור של גלגלים והעפה של אבנים סוררות. בזכות מרווח גחון נדיב מאוד של 23 ס"מ  ושדה ראיה מצוין קדימה, אין בעיה להתקדם כאן בזיהרות ובבטחה. היציאה מהשביל היא ממש על כביש הגישה לגבעת יערים. משם הדרך לירושלים קצרה ולא פחות יפה. 

טיול יער הקדושים
 

גם הנהיגה בכביש נוחה מאוד הודות לבולמי הזעזועים הפרוגרסיביים ולכיול המתלים המוצלח. בקרת שיוט אדפטיבית ומערכת לשמירה על מרכז הנתיב מעניקות תחושה בטוחה מאוד גם בסוף יום טיול ארוך, כשהעייפות גוברת והדרך הביתה נראית ארוכה.
 

טיול נעים. 

לפני שרוכשים רכב - טיפ מצוות iCar

כתבות נוספות


 

למאמר זה התפרסמו 0 תגובות.
הוספת תגובה >>
תגובות לכתבה
ייעוץ מקצועי והצעות לרכב זה